Epidemia Eboli

opublikowane w Codziennik, Najnowsze Wpisy | 0

 

 

W marcu 2014 roku (choć niektóre informacje wskazują na grudzień 2013) w Afryce rozprzestrzeniać zaczął się jeden z najgroźniejszych dla człowieka i wszystkich naczelnych wirus – Ebola. Jednak naukowcy mieli z nim już do czynienia w 1976 roku. 26 sierpnia odkryto go w czasie epidemii w Zairze, w pobliżu rzeki Ebola. Wirus pojawił się również w Sudanie, ale miał tam mniejsze śmiertelne oddziaływanie na ludzi. Mimo, że w 2008 roku naukowcy poinformowali media, że testy szczepionki przeprowadzone zostały pomyślnie na małpach dając nadzieję na większą skuteczność w przypadku zastosowania ich na ludziach, nie pozwoliło to uchronić przed śmiercią ponad 11 tysięcy osób, którzy zginęli po wybuchu kolejnej epidemii w 2014 roku.

Epidemia gorączki krwotocznej Ebola trwa cały czas w Afryce Zachodniej, pierwsze notowane jej ofiary pojawiły się w Gwinei.

W rozmiarach epidemicznych wirus wystąpił na terenie wspominanego państwa oraz w Liberii i Sierra Leone. Pojawiły się również przypadki zachorowań w Mali, Senegalu, Nigerii, a nawet w Hiszpanii, USA, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Dotychczas zachorowało ponad 27 tysięcy ludzi.

8 sierpnia 2014 światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że epidemia stanowi zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Na pomoc w walce z wirusem Unia Europejska przekazała łącznie ponad 1,3 mld euro.

W przestrzeganie mieszkańców przed wirusem zaangażowali się również artyści z Afryki. Powstała piosenka, która w całej tej niewesołej sytuacji, nie pozwala zachować powagi. Pod względem muzycznym jak i tekstowym zachodniego odbiorcę raczej rozśmieszy, ale jeśli przestrzec ma chociaż jedną osobę, swój cel spełnia. Don’t touch Your friend!

 

 

 

 

fofo: flickr.com