Irlandia, fotonotatnik – zaproszenie na wernisaż

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Wydarzenia | 0

 


fotonotatnik

Irlandia, zaproszenie na wernisaż

Na uroczysty wernisaż zapraszamy Państwa w środę 14 września br. o godz. 19:00
W programie m.in. Kawa po Irlandzku.!
Wystawa czynna od 10 września do 5 października.
w godz. 10:00 – 18:00 po wcześniejszym
umówieniu się telefonicznym, tel +48 608 445 000
Galeria van Golik ul Berezyńska 27 Saska Kępa.

Do miłego!!! Ryszard Porthos.

Irlandia – fotonotatnik

WAŻNY JEST EFEKT, A NIE SPOSÓB, W JAKI ZOSTAŁ OSIĄGNIĘTY.”
Bill Brandt (1904-1983)

Irlandia. Gdy jako młody człowiek znalazłem się po raz pierwszy w Londynie, wszyscy przebywający tam koledzy, polscy muzycy estradowi, marzyli o wyjeździe do Irlandii, ówczesnej mekki wielu gatunków muzyki grywanej w pubach i nocnych klubach. Po latach – wraz z ogromną rzeszą młodych Polaków – zadomowiła się w Irlandii moja najmłodsza córka, Małgorzata. Usłyszałem, że dobrze ją tam przyjęto, podoba się jej Zielona Wyspa,  wyszła za mąż, za wspaniałego chłopaka, Irlandczyka i dobrze się tam czuje,  Zaciekawiony tą fascynacją, ruszyłem więc i ja do Irlandii, chcąc się naocznie przekonać, co tak urzekło moją córkę. Z tych wyjazdów i wędrówek po miejscach, w których Małgorzata mieszka, pracuje, uczy się i odpoczywa, zrobiliśmy wspólnie z Gosią  swego rodzaju foto – notatnik, który chcemy Państwu udostępnić na prezentowanej wystawie.
Pomyślałem także, że skoro ten kraj przyjął moją córkę dobrze, dał jej dach nad głową, pracę i warunki do nauki, tutaj założyła rodzinę – to zasługuje na serdeczne słowa również ze strony ojca. Stąd wspólny  tytuł tej prezentacji „Irlandia, moja druga ojczyzna”.

To, co prezentujemy na wystawie, to zarówno fotografie  o charakterze artystycznym – jak też fotografie emocjonalne. Te ostatnie w Polsce mogą zainteresować szczególnie tych, których bliscy lub znajomi osiedli – na dłużej lub krócej – właśnie w Irlandii.
Obok fascynującego piękna dzikiej irlandzkiej przyrody – Dublińska ulica, w którą wtapiają się setki Polaków. Obok atrybutów dostatku i ekonomicznego bezpieczeństwa – bolesny konflikt wyspy, gdzie turyści z dreszczem lęku wchodzą do Hotelu „Europa”, w Belfaście, zwanego przez miejscowych „bombowym”, jako że w swojej historii ma – 43 zamachy bombowe.

Wszystko to razem tworzy tamtejszą codzienność i irlandzką specyfikę, której nastrój i klimat staraliśmy się Państwu przekazać.
Fotogramy pochodzą z lat: 2007-2008 i późniejszych.

Dziękujemy Januszowi Golikowi  – Galeria van Golik – za zorganizowanie i oprawę  graficzną Wystawy.

W czasie wystawy będzie można kupić fotografie po promocyjnych cenach.

Ryszard Porthos