Laureaci Konkursu Chopinowskiego

opublikowane w Codziennik, Klub Muzyki, Najnowsze Wpisy | 0

Dokładnie 15 lat temu, w 2000 roku XIV Konkurs Chopinowski wygrał Chińczyk Li Yundi, wówczas zaledwie osiemnastoletni pianista. A tegoroczny, XVII konkurs, zwyciężył pierwszy w historii Koreańczyk, Seong-Jin Cho.

– Nie mogę w to uwierzyć, jestem bardzo szczęśliwy. Nie wiem, co będę teraz robił, naprawdę – powiedział tuż po ogłoszeniu werdyktu zwycięzca. Obok głównej nagrody w wysokości 30 tysięcy euro i złotego medalu, Cho zdobył też nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza.

Artysta urodził się 28 maja 1994 r. w Seulu, studiuje w Konserwatorium Paryskim pod kierunkiem Michela Beroffa. Jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Moskwie (2008) i konkursu pianistycznego w Hamamatsu (2009, Japonia). Zdobył także III nagrodę w Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Rosji (2011) oraz im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2014). Koncertował z orkiestrami Teatru Maryjskiego (dyr. Valery Gergiev), Filharmonii Praskiej, Monachijskiej (dyr. Lorin Maazel), Seulu (dyr. Myung-Whun Chung), Filharmonii Uralu (dyr. Dmitry Liss), Berlińską Orkiestrą Radiową (dyr. Marek Janowski), Rosyjską Orkiestrą Narodową (dyr. Mikhail Pletnev), Orkiestrą Symfoniczną Bazylei (dyr. M. Pletnev), Tokijską Orkiestrą Symfoniczną, Radio France. Odbył tournée po Japonii, Niemczech, Francji, Rosji, Polsce, Izraelu, Chinach i USA. Wystąpił m.in. z recitalami w Operze Tokijskiej, w Osace, Konserwatorium Moskiewskim i Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Uczestniczył w licznych europejskich festiwalach, m.in. w Petersburgu, Moskwie, Nowym Jorku, Castleton, Dusznikach-Zdroju oraz Krakowie. Jako kameralista został zaproszony do współpracy przez wybitną skrzypaczkę, Kyung Wha Chung.

Prestiżowa wytwórnia muzyczna Deutsche Grammophon wyda pierwszy album Seong-Jin Cho już 6 listopada. Dalsze losy mogą jednak potoczyć się różnie, ponieważ przykład wspominanego Chińczyka pokazuje, że kontrakt nie musi być dany raz na zawsze. Pod koniec 2008 roku niemiecki wydawca usunął Yundi ze swojego katalogu, by przywrócić go po 5 latach.

Tegorocznego laureata możemy wysłuchać w serwisie YouTube:

 

 

http://pl.chopincompetition2015.com/