Pechowa Miss America


17 września 1983 roku wydarzyła się rzecz zupełnie zaskakująca i nietypowa – tytuł Miss America po raz pierwszy w historii otrzymała czarnoskóra uczestniczka konkursu. W Stanach Zjednoczonych, jak wiadomo, w kwestii tolerancji wcale nie jest tak „kolorowo”. Nawet w obecnych czasach osoby czarne wprost mówią, że spotykają się z rasizmem, dlatego możemy zrozumieć skalę wydarzenia sprzed 32 lat.

Vanessa Williams urodziła się 18 marca 1963 roku. Tytuł Miss America nie był jej pierwszym zwycięstwem w konkursie piękności – wcześniej została Miss uniwersytetu, na którym studiowała, następnie otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie o tytuł Miss Nowego Jorku.

Bohaterka dzisiejszego dnia jest córką Afroamerykanki i mulata, nauczycieli muzyki. Sama również przejawiała zdolności muzyczne – uczyła się grać na fortepianie oraz roku, natomiast bardziej interesowało ją śpiewanie.

Zainteresowanie i pasja pozwoliły jej wygrać jeden z konkursów w ramach Miss America – zwyciężyła w konkursie talentów właśnie za wykonanie wokalne.

Wydawać by się mogło, że historia zakończy się happy endem, Ameryka zwróci uwagę na problem rasizmu i stanie się bardziej tolerancyjna, ale niestety nad Vanessą pojawiły się czarne chmury.

W 1984 roku kapituła konkursu zmusiła Miss do oddania korony i zrzeczenia się tytułu z powodu nagich zdjęć, które „życzliwy” sprzedał magazynowi dla panów (magazynowi dla panów, którzy kupują magazyny z nagimi paniami, bo przecież magazynem dla panów może być równie dobrze „Majsterkowicz”, „Jak pomóc ukochanej żonie w wysprzątaniu mieszkania” lub też „Skarpety spod łóżka same nie wskakują do pralki”, to tak dla uściślenia, jaki typ magazynu wykupił nagie foty). Zdjęcia miały być sprzedane do „Playboy’a”, ale Hugh Hefner nie zdecydował się na publikację, ponieważ wiedział, że będzie to niewygodne dla Williams. Pomijając dość istotny szczegół – Vanessa nigdy nie wyraziła zgody na wydrukowanie sesji, wykonanej w 1982 roku.

Zdjęcia zrobione były w trakcie, kiedy nasza bohaterka pracowała jako asystentka i makijażystka przy sesjach zdjęciowych. Fotograf namówił Williams i koleżankę do zdjęć, które nie miały być publikowane. W każdym razie fotograf takiej zgody nie otrzymał.

Niestety historia pokazuje, że lepiej takie delikatne sprawy uzgadniać na papierze. Zdjęcia zostały opublikowane we wrześniu 1984 roku w magazynie „Penthouse”, ale informacja o ich upublicznieniu pojawiła się wcześniej, docierając również do komisji konkursu piękności. Miss America musiała być nieskazitelna moralnie, dlatego nie można było dopuścić do tego, żeby tytuł nosiła osoba ze skazą w zachowaniu.

Vanessa oddała tytuł pierwszej vicemiss. Sama chciała początkowo sądzić się z Guccione, wydawcą „Penthouse’a” oraz Chiapelem, fotografem, który wykonał zdjęcia. Wniosła pozew, domagając się od nich 500 mln dolarów zadośćuczynienia, zrezygnowała jednak z długich i męczących batalii, twierdząc, że najlepszą zemstą będzie sukces.

Jak powiedziała, tak zrobiła. Zagrała w dziesiątkach filmów i seriali, nagrała 7 płyt, była nominowana do nagród Grammy, Tony i Emmy.

Po latach wreszcie została również publicznie przeproszona przez prezesa i dyrektora generalnego Miss America, Sama Haskella. Powiedział, że choć ani on, ani nikt z obecnych pracowników nie tworzył zarządu w ’84 roku, to chciałby przeprosić za to, czego wtedy doświadczyła, co mogło sprawić, że czuła się mniej wartościowa Miss America lub nie wartą tytułu. „Jesteś Miss America i zawsze nią będziesz” powiedział.

 

 

foto: flickr.com


 

Obserwuj Aleksandra Galewska-Tomańska:

Z wykształcenia muzyk, pedagog i pedagog specjalny. Zainteresowana tym, co dzieje się na świecie, doszukuje się zależności w zachowaniach międzyludzkich i bieżących wydarzeniach społecznych.