Poncho – modne, praktyczne – idealne dla Ciebie!

opublikowane w Moda z Kapelusza, Najnowsze Wpisy | 0

Poncho powoli, ale konsekwentnie zdobywa serca coraz większej liczby osób śledzących modowe trendy. W obecnym sezonie spodziewamy się szczytu popularności tej wspaniałej w swej prostocie alternatywy dla kurtki i płaszcza. Solidnie uszyte poncho z wysokiej klasy materiałów ogrzeje w chłodne dni i będzie najbardziej znaczącą częścią każdej angażującej je stylizacji.

Warto dowiedzieć się, komu w ogóle zawdzięczamy pojawienie się na świecie poncha. Historia tej części garderoby sięga czasów pierwszych cywilizacji w Ameryce Południowej. Tamtejsi Indianie, jak na przykład Inkowie czy Aztekowie, wyrabiali z wełny lamy lub alpaki ciężkie, grube tkaniny. By dało się je założyć na siebie, wystarczyło zrobić nacięcie na głowę w środku kawałka utkanego materiału. Indianie nosili poncho w każdą pogodę. W zimniejsze dni wełna nie dopuszczała do wychłodzenia organizmu, a w upalne – chroniła przed palącym słońcem. Dzięki niezwykłym możliwościom włosia alpaki, indiańskie poncho pozwalało skórze oddychać, a ciału zachować idealną temperaturę. Warto wiedzieć, że materiał ten jest bardzo trwały i łatwy w konserwacji, a do tego nie wywołuje alergii.

Co ciekawe, nawet w Polsce da się kupić prawdziwe, ręcznie robione poncha z Peru i kilku innych krajów Ameryki Południowej, trzeba tylko znaleźć wiarygodny sklep internetowy. Jakość tych wyrobów jest nieporównywalna z tym co mamy okazję oglądać w popularnych sieciówkach. Jeśli jednak nie mamy tak wygórowanych wymagań i nie czujemy potrzeby kupowania ubrań od rdzennych Indian, wystarczy udać się do każdej większej galerii handlowej, by nabyć ciepłe, miłe w dotyku i ładnie wyglądające poncho.

Moda na boho wciąż ma się dobrze, a poncho świetnie wpisuje się w jej kanony. Luźno otaczające sylwetkę z samej swej natury, aż się prosi o doszycie frędzli i zastosowanie interesujących wzorów.

FotorCreated

Poncha od Vero Moda wiodą prym w jesiennej kolekcji marki. Warto zajrzeć do sklepu tego producenta, kiedy jeszcze nie mamy ukształtowanego poglądu na to, jakie poncho chcemy nosić – i czy w ogóle chcemy. Znajdziemy tu naprawdę szeroki wybór i różnorodność pod względem stylu i kolorystyki. Prezentujemy kilka różnych propozycji, którymi można się zainspirować w swoich poszukiwaniach.

FotorCreated2

Zara w swojej tegorocznej, ekskluzywnej kolekcji proponuje nam poncha nie z wełny alpaki (o którą niezwykle trudno nawet w Ameryce Południowej), a z kaszmiru. Cudownie miękkie w dotyku, lekkie, a do tego ciepłe okrycia hiszpańskiego producenta to już towar z górnej półki, w który warto zainwestować.

FotorCreated3

Bardzo ciekawe interpretacje klasycznej wersji poncha proponuje nam Esprit. To z zasady ciepłe, praktyczne okrycie, przypominające często kraciasty koc zarzucony na plecy, nabiera nagle zupełnie nowego charakteru. Kwiatowe wzory, żywe kolory i zwiewne tkaniny pozwalają nam spojrzeć na poncho z zupełnie nowej strony. W kolekcji nie brakuje także klasyków z delikatniejszą modyfikacją, jaką może być ciekawy krój lub zaskakująca faktura materiału.

FotorCreated7

Martyna Kursa