Pszczeli Język

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Światopogląd | 1

Pszczelarze pracujący od lat w swoich pasiekach nauczyli się rozumieć, co „mówią” ich owady. Tak, to nie żart. Pszczoły posiadają swój własny język. Nie polega on jednak na prowadzeniu dialogów, lecz na gestach, ruchu ciała czy też „tańcu”.

pszczolytancza

W czasie sezonu pszczoły bardzo ciężko pracują i, jak to często zdarza się nawet u ludzi, przytrafiają im się wypadki. Na przykład, zbierając pyłek kwiatowy do późna, nie zdążą wrócić do ula. Rano takie robotnice mogą leżeć koło ula niczym martwe. Jeżeli rzeczywiście są nieżywe, chore, okaleczone lub zatrute, to żadna z pszczół nie przyjdzie z pomocą. Jeśli jednak mamy do czynienia wyłącznie z osłabieniem czy wygłodzeniem – ze stanem, który najprawdopodobniej ulegnie poprawie i po otrzymaniu pomocy będzie dalej użyteczna w ulu, to natychmiast inne pszczoły karmią ją – po jakimś czasie dana osobniczka znowu zabiera się do pracy. Może gdyby owady znały przepisy BHP, nie dochodziło by do takich sytuacji ☺

Kiedy pszczoły znajdują się w niebezpieczeństwie, próbują przywołać swojego pszczelarza do pomocy. Taka sytuacja ma miejsce na przykład podczas ataku mrówek. Owady wydają wtedy konkretne dźwięki, rodzaj rozpaczliwego sygnału, który człowiek jest w stanie rozróżnić od zwykłego bzyczenia. Gdy hodowca udzieli pszczołom pomocy, te dziękują mu radosnym tańcem, przypominającym trochę kankana, który wykonują za pomocą odwłoków.

indeks

Pszczoły nie przepadają za zmianą miejsca zamieszkania. Są bardzo mocno przywiązane do swoich uli. Jednak gdy robi się w nich zbyt ciasno, duszno i gorąco, liczą na pomoc pszczelarza w rozwiązaniu tego problemu. Poinformowany o tym fakcie instaluje dodatkowe ramki w nowych „domach”. Aby właściciel dowiedział się, że w ulu robi się dla owadów za mało miejsca, te wykonują specjalny taniec, który pszczelarze nazywają ósemkowym. Odbywa się on od wczesnego ranka i trwa aż do wieczora. Jego przebieg wygląda następująco: z ula wychodzą 2-3 pszczoły i zamiast lecieć do pracy po zbiory, wędrują w górę po ścianie niedaleko wyjścia. Robią drogę zbliżoną do kształtu leżącej ósemki, po czym wracają do ula. Następnie inna para lub trójka powtarza ten sam układ.

003

Innym przykładem języka pszczół jest pewnego rodzaju przywitanie. W ulach, w których znajdują się młode matki, początek sezonu pszczoły witają koncertem o specjalnym, delikatnym brzmieniu przypominającym cykanie świerszczy.

Często możemy spotykać pszczelarza, który twierdzi, że potrafi „rozmawiać” ze swoimi pszczołami i obie strony doskonale się rozumieją. Tak naprawdę nie trzeba być wybitnym naukowcem, żeby zrozumieć pszczoły. Przepis jest znacznie prostszy. Należy po prostu te małe owady pokochać, a one odwdzięczą się za daną miłość z nawiązką.