Pszczoła – coś więcej niż zwykły owad

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Światopogląd | 2

Większość osób słysząc słowo “pszczoła” kojarzy je z miodem albo z „Kubusiem Puchatkiem”. Te małe, zapracowane owady dostarczają jednak ludzkości dużo więcej cennych surowców. Jesteście ciekawi jakich?

Zacznijmy zatem od samego miodu, jako że przysmak ten ma na pewno wielu zwolenników. Możemy nim słodzić herbatę, przyprawiać dania, dodawać do grzanego wina lub piwa. Moim zdaniem jest on o wiele smaczniejszy, użyteczniejszy i zdrowszy, niż cukier. W dodatku ma wiele odmian, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Pszczoły produkują dla nas cała paletę rodzajów miodu, od rzepakowego, akacjowego, poprzez lipowy, aż do malinowego i spadziowego. Taki szeroki wybór zaspokoi nie jednego łakomczucha.

Następnym surowcem wytwarzanym przez pszczoły jest pyłek kwiatowy. Robotnice zbierają jego ogromne ilości, aby zrobić z niego tak zwaną pierzgę, czyli znaną inaczej jako chleb pszczeli, bez którego ul nie funkcjonowałby prawidłowo. Pyłek ten możemy kupić w wielu aptekach na całym świecie. Jest znakomitym suplementem diety, bogatym w witaminy.

11800477_681405165336926_4530516299025553314_n

Starsze osoby słyszały zapewne o mleczku pszczelim, które jeszcze nie tak dawno temu było bardzo modne. W latach pięćdziesiątych rozeszła się sensacyjna wieść o jego cudownych właściwościach. Podobno miało ono odmładzać zażywającą je osobę, a ponadto leczyć z chorób, wzmagać potencję, wspomagać odporność, stymulować krwiotwórczość, przeciwdziałać miażdżycy i zawałowi serca. Przeprowadzone jednak w końcu badania naukowe wykazały, że rzeczywiście jest to produkt odżywczy, posiadający witaminy B oraz H, ale wcale nie więcej niż znajdziemy w miodzie. Podsumowując, mleczko pszczele jest zdrowe, ale cudów nie zdziała.

Oprócz wspomnianych już wyrobów pszczelich w ulach znajdziemy również kit – najgłośniejszy bestseller wśród leków naturalnych zwany inaczej propolisem. Jest to bardzo złożona substancja, bogata w biologicznie czynne związki chemiczne. Zawiera 19 biopierwiastków, a także sterydy, sterole, terpeny, hormony roślinne i wiele innych. Dobra maść propolisowa powinna znajdować się w każdej domowej apteczce. Smaruje się nią poparzenia czy odciski, aby ból i inne objawy szybko znikły. Jest ona także świetna na zatkany nos. Wystarczy jedynie odrobiną maści nasmarować wnętrze nosa po uprzednim jego oczyszczeniu. Jednak kit kitowi nierówny. Dlatego przed jego zastosowaniem najlepiej zasięgnąć porady lekarza.
Nie można zapomnieć także o tym, że pszczoły zapylają rośliny pomnażając tym samym plony, dzięki czemu możemy zajadać się malinami, porzeczkami, borówką, ogórkami czy cebulką.

Wszystko, co pochodzi od tych małych stworzonek, jest niezmiernie korzystne i przydatne. Mam nadzieję, że mój artykuł wzbudził w was trochę szacunku i podziwu dla pszczół. Przecież w dzisiejszym świecie czeka na nie mnóstwo niebezpieczeństw, a one pomagają nam praktycznie bezinteresownie.