Sikorki zaciskają dzióbki

opublikowane w Najnowsze Wpisy, Psychologia | 0

Najnowsze badania naukowe dowodzą, że powiedzenie „przez żołądek do serca” może nie być do końca zgodne z prawdą.
Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie przyglądali się bacznie sikorkom. Analizowali ich zachowania, poczucie więzi w parach oraz poddawali morderczym próbom wytrzymałościowym. Swoje tezy chcieli sprawdzić na podstawie tego, jak te ptaszki podejdą do sytuacji, gdy zabraknie im ich ulubionego pożywienia.
Okazało się, że sikorki są tak do siebie przywiązane, że potrzeba bliskości z konkretnym partnerem jest silniejsza niż zdobywanie pożywienia. Naukowcy z premedytacją pozbawiali niektóre z nich dostępu do jedzenia. Pierwotnie zakładano, że instynkt zwycięży i głód weźmie górę nad miłością, jednak urocze ptaszki okazały się jeszcze bardziej kochane i wolały zostać blisko siebie licząc się z dietą.
Wnioski z badań opublikowano niedawno w magazynie „Current Biology”. Naukowcy są przekonani, że takie niecodzienne w świecie zwierząt zachowanie świadczy o głębokiej potrzebie wychowania rodziny i troski nad kolejnymi pokoleniami. Sikorki potrafią kierować się dobrem wyższego rzędu niż tylko zwykłą potrzebą chwili. Mają wgrane zachowanie zakładające cele w dalszym horyzoncie. Interes jednostki nie liczy się tak jak potrzeba zachowania więzi rodzinnych.
Nie trzeba zatem wymyślnie ucztować, by uczucie kwitło. Miłość trwa nawet w czasach głodu. Sikorki pokazują, że można zaciskać pasa (albo dzióbki) i wciąż dbać o najbliższego partnera.
8560628586_6c5973dd0e_z
foto: flickr.com