Trendy na wiosnę 2016


Zima w pełni, ale w branży fashion topowym tematem są już wiosenno-letnie kolekcje. Analizując zwiastujące nowe trendy pokazy można wywnioskować, co będzie modne w nadchodzącym sezonie. Coraz luźniejsze nawiązania do retro przygotowują nas powoli na rozstanie z tym stylem, który jednak na pewno kiedyś powróci – jak wszystko, co w modzie dobre i sprawdzone.

Wiosną 2016 przygotujmy się na królowanie kolorów – to one, a nie fasony ubrań, będą najważniejsze nie tylko na wybiegach, ale też w sieciówkach. Cóż więc szykują nam projektanci? Na początek zaskoczą czernią – ten zdecydowanie jesienno-zimowy kolor tym razem będziemy nosić w ciepłych porach roku. W kolekcji Vionnet nie zabrakło zwiewnych, czarnych sukienek, a i Salvatore Ferragamo nie waha się ubrać w czerń swoich modelek.

PicMonkey Collage

Jeśli jednak nie odpowiadają nam czarne ubrania, możemy śmiało postawić na nude i inne odcienie bliskie kolorom ludzkiej skóry. Udany look w takich kolorach oznacza dobranie ubrania o odcieniu, który będzie różnił się od naszej karnacji. Inspirujące mogą być propozycje od Jil Sander i Vionnet:

PicMonkey Collage

Również odcienie czerwieni i różu będą mieć się świetnie w nadchodzącym sezonie – zwłaszcza zestawione z kontrastującymi elementami. Salvatore Ferragamo „idzie na całość” i łączy w zgrane trio czarny, różowy i czerwony segment swojej sukienki. W Bluemarine temat potraktowano nieco łagodniej, malując czerwone wzory na białej spódnicy.

PicMonkey Collage

Wielu projektantów poświęciło uwagę bieli – ta nigdy się nie nudzi i zawsze inspiruje do ciekawych zestawień i zabawy kształtem. W przypadku tego koloru nie może być mowy o niedopasowaniu go do pory roku – białe, letnie sukienki czy zwiewne bluzki są nieodłącznym elementem wiosny i lata. Chyba nie ma wśród nowych, liczących się kolekcji takiej, w której nie użyto by białych tkanin. Poniżej zdjęcia z pokazów Vionnet, Blumarine i Sportmax:

PicMonkey Collage

Patrząc na powyższe kreacje, możemy dostrzec kolejny powracający trend – prześwity. Subtelniejsze niż te, które zawojowały wybiegi jakiś czas temu, nie pokazujące nagości, a jednocześnie bardzo kobiece i seksowne. Co to dla nas oznacza? Powinnyśmy rozejrzeć się za tego typu bluzkami i sukienkami, oczywiście, ale warto też zawczasu zadbać o to, by prześwitujące przez tkaninę ciało dobrze się prezentowało – pora zacząć myśleć o zrzuceniu ewentualnych nadprogramowych, „zimowych” kilogramów.

PicMonkey Collage

Wiosną możemy swobodnie bawić się w łączenie bieli z innymi kolorami – w obrębie jednej części garderoby lub całej stylizacji. Ważne, aby było soczyście i wyraziście. Kontrasty są kolejnym trendem, za którym wiele z nas tęskniło – właśnie nadchodzi czas, by się wyszaleć.

PicMonkey Collage

Sieciówki zapewne podchwycą także jeszcze jeden, dość zaskakujący trend – bufki i falbany, czyli jednym słowem – flamenco. Pierwsze zwiastuny nowej inspiracji można było wypatrzeć na pokazach niektórych projektantów. Styl flamenco idealnie nadaje się na wiosnę i lato – pochodzi przecież ze słonecznej Hiszpanii i Portugalii. Wiele z nas poczuje się świetnie w tych zdecydowanie kobiecych fasonach, w których każdy ruch jest podkreślany przez falujące warstwy materiału.

paul-amp-joe-wiosna-lato-2016-fot-imaxtree

Martyna Kursa

Obserwuj Przyjaciele Porthosa:

Tworzymy zespół ludzi zaprzyjaźnionych z Porthosem i chcemy wnosić wszystko co najlepsze tworzenie tej strony. Piszemy o tym co nas inspiruje i interesuje.