Wirtualni bohaterowie – Vaas

opublikowane w Cyberświat, Najnowsze Wpisy | 0

Mówiłem ci już, na czym polega szaleństwo? Szaleństwo to ciągłe, pieprzone, robienie tego samego w nadziei, że coś się zmieni. To wariactwo. Ale gdy usłyszałem to po raz pierwszy, pomyślałem „Jaja se robisz” i bum! Strzeliłem mu w łeb. Ok, ale wiesz co? Miał rację. Szybko zacząłem dostrzegać to wszędzie. Wszędzie wokół pieprzone czubki robią ciągle dokładnie to samo, w kółko i na okrągło. Myślą sobie „Tym razem będzie inaczej. Nie, nie. Błagam! Teraz będzie inaczej”. Wybacz. Nie podoba mi się… jak na mnie patrzysz! Masz problem z głową? Myślisz, że wciskam ci kit? Kłamię? Pieprz się! Tak, pieprz się! W porządku, stary. Będę spokojny, hermano. Spokojny. Chodzi o to… Dobra. Chodzi o to, że już raz cię zabiłem. A nie jestem rąbnięty. Jest dobrze. Było, minęło. Mówiłem ci już, na czym polega szaleństwo?

Vaas Montenegro jest jednym z bohaterów gry Far Cry 3. Urodził się on w 1985 roku na Rook Islands i od dzieciństwa był członkiem plemienia Rakyat, które zamieszkiwało wyspy Rook przez niezliczone lata. Łączy go silna więź ze swoją rodziną – zwłaszcza siostrą Citrą, dla której popełnił swoje pierwsze zabójstwo. Przed rokiem 2012, Vaas uzależnił się od narkotyków, które zostały przemycone na wyspy przez Hoyta Volkera. Vaas wkrótce nawiązał kontakt z Volkerem, który zauważył w nim potencjał i mianował mężczyznę swoją prawą ręką. Wtedy też Vaas stał się przywódcą piratów, którzy zamieszkiwali wyspy, dokonał tego dzięki swojej ogromnej charyzmie.

Cała magia tej postaci polega na tym… albo nie, przedstawmy to inaczej. Każdy z nas ma jakiegoś bardzo dobrego przyjaciela, z którym rozumie się bez słów i lubi spędzać w jego towarzystwie mnóstwo czasu. Wynika to najczęściej z podobnych charakterów, co wpływa na porozumienie duszy. Pomyślmy jednak co mogło by się stać gdyby stanąć z nim po dwóch różnych stronach barykady. Przenieśmy się na chwilę do jakiejś równoległej rzeczywistości, gdzie nasz przyjaciel staje się złodziejem, a my policjantem. Co wtedy robić, jak się zachowywać? Sytuacja jest bardzo trudna, trzeba jednak być wiernym swoim postanowieniom bez względu na okoliczności.

W grze pod tytułem Far Cry 3, wcielamy się w postać niejakiego Jasona Brody’ego, którego głównym antagonistą jest Vaas Montenegro. Po raz pierwszy spotykamy go w niezbyt przyjemnych okolicznościach dla prowadzonego przez nas bohatera. Jednak wraz z rozwojem akcji gry, poznajemy naszego rywala coraz lepiej i dowiadujemy się o jego historii. Po pewnym czasie zauważamy analogie postępowań naszych i Vaasa z przeszłości.

Przechodząc Far Cry’a odczuwamy to samo co odczuwał Vaas zanim został piratem. Powtarzamy jego historię i upodabniamy się do niego coraz bardziej. Z moich własnych doświadczeń wiem, że mimo iż pojedynkowałem się z nim na śmierć i życie niejednokrotnie to odczuwałem wielką sympatię. Podobny wątek opisany był w książce „Rok 1984” między Winstonem Smithem, a O’Brieanem, gdzie bohaterowie lubili spędzać czas na wspólnych rozmowach, mimo tego, że jeden z nich przywiązany był do krzesła tortur, a drugi był odpowiedzialny za ich przebieg.

Wiarygodność przedstawionej w grze historii zwiększają umiejętności aktorskie Michaela Mando, który podkłada głos Vaasa, a także użycza mu swojego wyglądu. Dubbing w wykonaniu Michaela jest tak świetny, że jeszcze długo po przejściu gry słuchałem samych sentencji wygłaszanych przez niego m.in. cytatu rozpoczynającego ten artykuł.

Na koniec zobaczcie jak Michael Mando wyśmienicie gra Vaasa w miniserii o Far Cry 3:

O czym to ja w ogóle miałem jeszcze napisać? A tak, czy opowiadałem Wam już o Vaasie?


Untitled design (3)

Wejdź i odkryj zupełnie nowy styl HQCaps